BMW, Elektrikli Araçları İçin Kablosuz Şarj İstasyonu Üretti!

0
465
BMW, Elektrikli Araçları İçin Kablosuz Şarj İstasyonu Üretti!
BMW Şarj Standı via bmwblog

Kablosuz şarj teknolojisi olan iPhone 8 ve iPhone X daha yeni geçtiğimiz günlerde teknoloji mağazalarında yerini aldı, ancak diğer şirketler bu konuda kendilerini daha da geliştirdiler. Dev otomotiv firması olan BMW, elektrikli otomobillerdeki bataryaları kablosuz olarak şarj edebilecek bir teknoloji geliştirdi.

Kablosuz bağlantı teknolojileri konusunda kullanıcıya yönelik ürünler artık bambaşka bir hal almaya başladı. Son yıllarda üretilen amiral gemisi akıllı telefonlarla başlamış olan sürecin son olarak üyesi iPhone 8 ve iPhone X olmuştu. Apple bu trendini takip edene kadar diğer önde gelen firmalar da çalışmalarına devam ettiler. Hem de alışık olmadığımız alanlarda.

BMW, Elektrikli Araçları İçin Kablosuz Şarj İstasyonu Üretti!
By Abehn (Own work), via Wikimedia Commons

Tamam, kim bilir ülkemizde hemen hemen elektrikli otomobiller yaygınlaşmadı. Zaman içinde üreticilerin benzinli motor üretiminden elektrikli motor üretimine geçmesiyle daha hızlı bir değişiklik sürecine gireceğimiz kesin diyebilirim. Hatta bundan 10 yıl sonra araba almayı planlayan birisi, elektrikli otomobil seçeneklerine göz gezdirecek ve benzinli araç kullanmak isterse yüksek vergiler ödemek zorunda kalacak.

BMW, elektrikli araçlarını şarj etmenin çok daha pratik yollarını ararken, kablosuz teknolojileri kullanmanın yaşam için daha kolay olacağını bilen BMW şirketi bu konu üzerinde gelişmeye başladı. Şirket, 530E iPerformance plug-in adı verilen bir istasyon üretti ve panel 220 voltluk prizde bağlandı. BMW’nin elektrikli aracına sahip olanlar, bu istasyon üzerine araçlarını park ederek bataryalarını şarj edebilecekler. Daha doğru bir enerji aktarımı için araç içindeki sistemler, şarj ünitesinin sensörlerle hizalanması için şoförü yönlendirecek. Tüm sistem, aracın kablolu şarj performansına yakın bir hızda şarj edilmesini sağlayacak.

BMW Kablosuz Şarj Tanıtım

BMW kablosuz şarj teknolojisini İlk olarak Kanada’da insanlara tanıtmaya ve pazarlamaya hazırlanıyor. Öteki ülkeler için firmanın işaret ettiği vakit ise önümüzdeki senenin ortaları. Elbette mevcut elektrikli araçlarda kablosuz şarj için gerekli standart donanım bulunmadığı için, pakete dâhil bir şekilde sürücülere sunulacaklar.

Kablosuz şarjlı otomobil üreten ilk firma olma yolunda emin adımlarla ilerleyen BMW’nin, geleceğin ulaşım standartlarını kolaylaştırmak için önemli bir adım attığını da söylemek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here