Toyota, Mazda’nın %5 ‘ini Satın Aldı

0
93
Toyota, Mazda’nın %5 ‘ini Satın Aldı
By Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) (Own work), via Wikimedia Commons

Toyota ve Mazda elektrikli otomobil üretimi ve teknolojisi üzerinde işbirliği yapıyorlar. Mazda mühendisliğinden etkilenen Toyota rakibinin %5’ini satın alırken, bir fabrika inşa etmek için ABD’ye 1,6 milyar dolar yatırım yapacak.

Toyota, elektrikli otomobiller geliştirmek ve ABD’de bir fabrika kurmak için, Japon rakibi Mazda’nın yüzde 5’ini satın alıyor. Toyota ve Mazda bugün yeni bir iş ortaklığı yaptığı açıklamasında, yeni bir fabrikada 1.6 milyar dolarlık yatırım yapıldığı belirtildi.

Texas bölgesinde inşa edilmesi beklenen fabrikanın, yılda 300.000 araç üretme kapasitesi olacak. Özellikle SUV üretimi üzerinde yoğunlaşacak iki şirket arasında paylaşılacak olan fabrikada 2021 yılında açılacak olan toplam 4 bin kişi ile çalışacak.

Toyota, Mazda’nın %5 ‘ini Satın Aldı
By Qurren (talk) Taken with Canon IXY 430F (Digital IXUS 245 HS) (Own work), via Wikimedia Commons

Üstün Mazda Teknolojisi

Toyota ve Mazda’nın 2015’deki işbirliğinde, Mazda’nın öncü Skyactiv motoru, şanzıman ve şasi teknolojisi, Toyota’yı rakibine yatırım yapmaya yönlendiren faktörlerden biri. Şirketin mühendisleri Mazda’nın sınırlı bütçesinin birçok alanda ön planda olduğunu kabul ediyor.

Mazda geçen yıl 1.27 milyar dolarlık AR-GE bütçesine rağmen yüksek maliyetli Japon pazarında karlı olmayı başardı, ancak elektrikli araçlar geliştirmek için yeterli bir kaynak olmadığı için kendi başına üretim yapmak zor. Öte yandan Toyota, rakibi ile karşılaştırıldığında oldukça güçlü olan yaklaşık 1 trilyon Yen olan yaklaşık 9 milyar dolarlık Mazda mühendisliği ile bir fark yaratabileceğini düşünüyor.

Meksika’daki bir fabrikada, Mazda zaten Toyota için küçük arabalar üretiyor. Scion iA, marka Toyota Yaris iA pazarının bitmesinden sonra 2017’de kaldırıldı.

Toyota, Mazda’nın %5 ‘ini Satın Aldı
Donald Trump, Gage Skidmore via flickr

Bu İşten ABD’de Karlı Çıkacak

Toyota ve Mazda’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde ortak bir girişimle açacakları fabrika, kampanya boyunca üretim ve istihdamı artırmayı vaat eden Başkan Donald Trump‘ın elini güçlendirecek. Ocak ayında şirketin, açıklamasıyla ABD’ye önümüzdeki 5 yıl boyunca toplam 10 milyar ABD doları yatırım yapacağını ve bu 1.6 milyar fabrikasıyla ilk kez yerini alacağını açıkladı.

Trump, otomobil şirketine’ya Corolla serisi için Meksika’da yeni bir fabrika kuracağını söyledi; “Ya ABD’de yapın ya da muazzam bir gümrük vergisi ödersiniz”. Toyota hisseleri o gün 1.2 milyar dolar kaybetti, ancak buzlar 10 milyar dolar sözüyle erimişti.

Nisan-Haziran döneminde açıklanan mali tablolarında 5.6 milyar dolar kâr açıklayan Totoya, toplam satışlarda 64 milyar dolara ulaştı. Toyota’nın Prius hybrid, Camry sedan ve lüks Lexus modelleri bu çeyrekte 2.2 milyon adet artışla 42 bin arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here