Toyota’dan Dakikalar İçinde Şarj Teknolojisi

0
263
Toyota’dan Dakikalar İçinde Şarj Teknolojisi
By Morio (Own work), via Wikimedia Commons

Elektrikli otomobiller geleceğin olabilir, ancak teknoloji kabul edilmeden önce, bir çeşit meydan okumadan gelmelidir. Toyota, bu engellerin en büyüğünün mevcut pil teknolojisi olduğunu düşünüyor ve onu değiştirmek istiyor.

Toyota şu anda gezegenin en büyük otomobil üreticisi durumuna geldi ancak bugüne kadar elektrikli araçlar geliştirmeye fazla ilgi göstermedi. Ancak, 2022’de ilk elektrikli araba platformunun pazarlanacağı söylendiği için artık böyle bir durum söz konusu değil.

Bir Çin gazetesi Chunichi Shimbun‘a göre, yeni platform, daha hızlı şarj süreleri ve daha uzun yolculuklar anlamına gelen katı hal pillere sahip. Bir bakış açısından, mevcut elektrikli araçlar, şarj etmek ve yaklaşık 300-400 kilometre aralığına sahip olmak için yaklaşık 20-30 dakika süren Li-ion pilleri kullanıyor. Bu umut verici görünmesine karşın, otomobil üreticisi hala tasarım ve pil teknolojisi ile Çin pazarında 2019 yılında elektrikli otomobil üretmeyi planlıyor.

Toyota’dan Dakikalar İçinde Şarj Teknolojisi
By Thomas doerfer (Own work), via Wikimedia Commons

Katı hal pillerde iyonların iletkenleri olarak katı elektrotlar ve elektrolitler kullanılır. Bu pil çok yoğunlaşmış olabilir, bu da akım eşdeğerlerinden daha hızlı şarj etmesini sağlar. Piller, ısıya aşırı tepki göstermediğinden ve sızıntıya karşı bağışık oldukları için çok güvenlidirler.

Toyota ilk süresiz otomobilini bu yılın başında piyasaya çıkardığında, şirketin yakında kendi elektrikli araçlarını üretmesini beklemek kaçınılmazdı. 2022 uzun bir yol gibi gözükse de, bu teknolojilerin olgunlaşması için zamana ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Sonuç olarak, birçok kişi günlük uçan arabaların sahte bir vaat yerine sağlam bir çizelgeye tercih ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here