Audi Elektrikli Araçlar İçin 10 Milyar Euro Ayıracak

0
80
Audi Elektrikli Araçlar İçin 10 Milyar Euro Ayıracak
By Thomas Wolf (Der Wolf im Wald) (Own work), via Wikimedia Commons

Dizel araçların emisyon skandalının izlerini elektrikli otomobil üretimine odaklanarak ortadan kaldırmak isteyen Alman lüks otomobil üreticisi Audi, 2022 üretim planları için 10 milyar euroluk tasarrufa gidecek.

Şirket, emisyon skandalından sonra pazarda ivme kazanmak için 2022’de elektrikli araçlara ağırlık vermeye karar verdi. Alman otomobil devine yakın kaynaklara göre, Audi, elektrikli otomobil üretimine kaynak sağlamak için yaklaşık 10 milyar Euro tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Volkswagen’e ait olan ve şirketin en karlı markalarından olan Audi, önümüzdeki yıllarda tamamen yeni 5 elektrikli otomobil kullanmayı hedefliyor. İlk araç bir e-tron SUV olacak ve Belçika’nın başkenti olan 2018’de Brüksel’de kurulacak.

Elektrikli taşıt programının maliyetinin artmasına rağmen, Reuters‘in Audi’ye yakın iki kaynağı, lüks otomobil üreticisinin bir yıl boyunca işletme karını en az% 8 seviyesinde tutmayı planladığını açıkladı. Audi’nin bu yılın ilk yarısındaki kar marjı yüzde 8,9 oldu.

Audi Elektrikli Araçlar İçin 10 Milyar Euro Ayıracak
By MotorBlog from Ca, USA (IAA 2013 Audi A3 e-tron Uploaded by AVIA BavARia), via Wikimedia Commons

Porsche İle İşbirliği Yapacak

Şirketin 10 milyar euroluk maliyet azaltma planı araştırma ve geliştirme için ilk taktik olacak. Şirketin Almanya merkezli Ingolstadt‘daki merkezi bu konuda yorum yapmadı.

Öte yandan, ülkenin en saygın günlük gazetelerinden biri olan Handelsblatt, şirketin planlarını açıklamayan Porsche ile yeni bir üretim platformu oluşturarak sıfır emisyon teknolojisine yatırım yapacağını iddia etti. Bu doğrultuda, Volkswagen’in özel markalarına parça ve modülleri paylaşma izni verilecek ve böylece maliyetler düşecektir.

Alman üreticisi, dizel emisyon skandalları, hatırlatılan araçlar ve soruşturmalar nedeniyle zahmetli günler geçiriyor. Şirketin dört büyük markasından sorumlu yedi üst düzey yönetici de topun ağzında, yakın gelecekte haberlerde olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here