Tesla, Uygun Fiyatlı İlk Otomobili Model 3’ü Duyurdu

0
146
Tesla, Uygun Fiyatlı İlk Otomobili Model 3’ü Duyurdu
Minmaliz Tasarım via tesla

10 yıl önce Elon Musk tarafından, The Secret Tesla Motors Master Plan (just between you and me) başlıklı ve geçtiğimiz yılın ikinci yarısında paylaşılan bu planın ilk kısmı, Tesla’nın 10 yıl içerisindeki hedeflerini içeriyor. Birinci bölümde paylaşılan hedefler şunlar:

  1. Bir spor araba üret
  2. Kazandığın parayı daha ekonomik bir araba yapmak için kullan
  3. Bu parayı bir öncekinden de uygun fiyatlı bir araba yapmak için kullan
  4. Bunları yaparken sıfır emisyonlu elektrikli motor seçenekleri sun
  5. Son olarak bundan kimseye bahsetme!

Tesla bloğunda 10 yılı aşkın bir süredir beklenen bu planın ilk aşaması tamamlanmış ve hedefine ulaşılmıştır. Tesla, Model 3 (ABD ve Avrupa standartları) ile uygun fiyatlı bir otomobil üretti. Tamamıyla elektrikli ve son teknolojiye sahip, 35.000 dolarlık bir fiyatla iç ve dış tasarıma sahip olan bu araba, ilk 30 şanslı sahibine çok yakında ulaşacak. Şirketin açıklamasına göre, bu şanslı insanlar çoğunlukla Tesla çalışanları olacak. Son kullanıcı testleri ile 2017 yılının sonuna kadar herkes açık şekilde satılacak.

Tesla, Uygun Fiyatlı İlk Otomobili Model 3’ü Duyurdu
15″ Dokunmatik Ekran via tesla

Alışagelmedik Tasarım

“Bildiğiniz her şeyi unutun” derler ya, iç tasarımı ile otomobil dünyasında devrim yaratmış olan Tesla Model 3, karışıklığı örten bir tasarımla ortaya çıkıyor. Öyle ki bir önceki Tesla otomobilinde bile çok farklı ve minimalist bir tasarıma sahipti. 15 inç dokunmatik ekran aracın hemen hemen her şeyi kontrol etmenizi sağlarken, arkasındaki direksiyonda yalnızca iki kol ve başparmaklarınızla kontrol edebileceğiniz çok amaçlı bir çift tekerlek bulunmaktadır. Otopilot özellikli bir otomobil için de makul bir şey var, çünkü her şey devasa dokunmatik ekran üzerinden kontrol edilebilir.

Bazı eleştirmenler “fazla minimaliz” olduklarından şikayet ederken, Tesla Model 3’ün fiyat olarak “lüks” araç sınıfına dahil olmadığını ve benzer özellikleri beklemek yanlış olacaktır.

Tesla, Uygun Fiyatlı İlk Otomobili Model 3’ü Duyurdu
Geniş ve Ferah via tesla

Tesla’nın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen, biraz daha küçük bir otomobil olan Model 3’ü “İç hacim bizim için önemli, araba satın almak isteyenler için gerçekten önemli bir özellik” dedi. Bu, iç hacmi biraz geniş tutmak için minimal tasarımın yapıldığı anlamına gelir. Buna ek olarak, 2 adet camdan yapılmış tavan da iç hacmi çok daha geniş gösteren bir özelliktir. Oldukça zarif görünmesi ayrı bir güzelliktir.

Aracın arka koltukları 3 kişinin rahatça oturabileceği şekilde tasarlandı ve orta sınıf bir araç tasarımında göre görebildiğimiz en minimaliz tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, katlama özellikleri sayesinde bagaj alanını genişletiyorlar.

Elon Musk’ın Model 3 Tanıtımı

Tesla Unveils Model 3 from Tesla, Inc on Vimeo.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here