Avustralya’da Elektrikli Araçları Şarj Etmek İçin 2000 Kilometrelik Yol

0
117
Avustralya'da Elektrikli Araçları Şarj Etmek İçin 2000 Kilometrelik Yol
Elektrikli Araçları Seyehat Ederken Şarj Etmek İçin İnşa Edilen Yol via money.cnn

Avustralya, tüm dünyaya örnek olacak bir proje başlatacağını açıkladı. Proje kapsamında, hareket halindeyken elektrikli arabaları şarj etmek için 2000 kilometrelik yol inşa edilecek.

Ülkemizde hala bulunmaması gerçeğine rağmen, dünyada her geçen gün artan elektrikli otomobil sayısı hak ettikleri yollara kavuşmaya başlamıştır. Avustralya, elektrikli otomobiller için toplam 2000 kilometre yol yapacak ve bu proje tüm ülkeler için bir model olacak.

Vatandaşlarını bu yollarla elektrikli araçlar almaya teşvik etmek isteyen Avustralya, 18 şehir ve kasabada hareket halindeyken şarj edilebiliyor olacak.

Dünyayı daha temiz bir yer haline getirmek için çalışan Avustralya yol bakanı Steven Miles, “Bu proje çok iddialı, ancak araç devriminde mümkün olduğu kadar çok kişiyi desteklemek istiyoruz” dedi. Ayrıca “Bu yollar, düşük emisyonlu bir geleceğe geçiş sürecimizin bir parçası.” şeklinde ekledi.

Avustralya'da Elektrikli Araçları Şarj Etmek İçin 2000 Kilometrelik Yol
Highway via wallpaperswide

Miles ‘ın açıklamasına göre, elektrikli otoyollar başta herkes için ücretsiz olacak. Bu sayımda, mümkün olduğunca çok insan elektrikli araç kullanabiliyor olacak.

Avustralya, bu otoyollar dışındaki ülkenin neredeyse her bölgesinde elektrikli şarj istasyonları kurdu. Bu şarj istasyonları, yaklaşık 30 dakika içinde bir aracı şarj edebilir.

Ülkemizde şarj istasyonlarının yetersizliği nedeniyle henüz görmediğimiz elektrikli taşıtlar tüm dünyaya yayılmıştır. Bu bağlamda, Amerika, Avustralya gibi öncü ülkeler yola çıktığında, arabanızı şarj edebileceğiniz elektrikli yollar da geliştiriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here