Almanya, Norveç ve Hollanda’dan Sonra İngiltere’ye de Yasak Geliyor

0
71
Almanya, Norveç ve Hollanda’dan Sonra İngiltere’ye de Yasak Geliyor
Zararlı Egzoz Dumanı via ikinciyeni blog

İngiltere’de, yeni benzinli ve dizel araçların satışı 2040’ta sonra eriyor.

İngiliz basınında çıkan haberlere göre dizel ya da benzinli araçlar 2040’dan sonra İngiltere’de olmayacak. Times gazetesi, iklimin korunması için elektrikli ve benzinli ya da dizel motorlu hybrid otomobillerin satılmasının da yasaklandığını bildirdi.

2040’dan itibaren yalnızca elektrikli motorlu taşıtların satılmasına izin verilecek. İngiltere Çevre Bakanlığı haber hakkında yorum yapmadı ancak hükümetin bugün halkı bilgilendirmesi bekleniyor.

Aynı şekilde Fransa’nın da 2040’dan sonra içten yanmalı motorlu araç satışını yasaklamayı planladığı bildiriliyor.

İngiltere hükümeti sivil toplum örgütlerinin hava kirliliği davalarını kaybettiği için sera gazı emisyonlarını azaltmaya karar verdi. Hava kirliliğinin azaltılamaması durumunda, 2020’de İngiltere’de dizel motorlu araçlar üzerinde ekstra vergi alınacaktır.

Almanya, Norveç ve Hollanda’dan Sonra İngiltere’ye de Yasak Geliyor
By Ruben de Rijcke (Own work), via Wikimedia Commons

Egzoz Dumanı Tarihe Karışacak

Uzmanlar, iklim koruma kurallarının sıkılaştırılması nedeniyle önümüzdeki yıllarda benzin ve dizel araç satışlarında önemli bir gerileme olacağını öngörüyor. Elektrikli otomobillerin toplam satışlar içindeki payı, aralık kısa ve fiyatın yüksek olması nedeniyle oldukça düşüktür.

Alman Daimler ve Volkswagen şirketleri 2025 yılına kadar toplam elektrikli taşıtların payını yüzde 25’e çıkarmayı planlıyorlar. Geely adlı bir Çinli şirkete sahip olan Volvo, benzinli ve dizel araç satışına son verecek ve 2019’dan itibaren İsveç’teki fabrikalarında yalnızca elektrikli ve hybrid motorlu araçlar üretecek. Alman devi BMW şirketi, Mini markalı otomobillerin elektrikle çalışan bir versiyonunun İngiltere’ye kurulacağını açıkladı.

 “2030’a Kadar AB’de Benzinli Araç Yasaklansın”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here