Dizel ve Benzinli Araçlar İklim Değişikliğine Yol Açıyor

0
87
Dizel ve Benzinli Araçlar İklim Değişikliğine Yol Açıyor
Dizel ve Benzinli Araçlar İklim Değişikliğine Yol Açıyor via robins

İstanbul’a 1 günde son 32 yılın en yoğun yağışı düştü

Karbondioksit (CO 2) en önemli sera gazı olup; araç egzozlarından, ısınma amaçlı yakılan yakıtlardan, fabrika bacalarından atmosfere bırakılmaktadır. Bu da iklim değişikliği konusunda dizel ve benzinli araçların etkili bir neden olduğunu gösterir.

Günün ilk yarısında ortalama olarak metrekareye, Silivri’de 128 kilogram, Üsküdar’da 108 kilogram, Beykoz’da 85 kilogram, Sarıyer’de 80 kilogram yağmur yağdı. İstanbul’da etkili olan şiddetli sağanak yağış ile ilgili değerlendirmede bulunan meteoroloji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, havadaki nem miktarı değerlerinin tropikal değerlere yakın olduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Kahraman, “İstanbul’da tüm günlük yağış rekorları eylül ve ekim aylarında gözlenmiştir. Bugünü ilginç kılan, eğer rekor gelecek olursa, temmuzda bunun yaşanması” dedi.

Dizel ve Benzinli Araçlar İklim Değişikliğine Yol Açıyor
By Bontenbal (Own work), via Wikimedia Commons

En çok can alan meteorolojik olaylardan olan sele karşı da vatandaşları uyaran uzmanlar, “Çoğu insan sel sularının gücünü hafife alır, bir kısmı sırf bu yüzden ölür. Hızlı akan 15 cm kalınlığında bir sel suyu, yetişkin bir insanı devirebilir. 30 cm küçük bir arabayı, 60 cm pek çok aracı sürükleyebilir” dedi.

Sel sularında yürümek ya da araba kullanmanın hiç bir zaman güvenli olmadığını belirten uzmanlar, “Su seviyesi çok ani şekilde değişebilir. Sel durumu hakkında bilgi almalı, yükseklere çıkmalı, tahliye emri varsa tahliye etmeli, bodruma inilmemeli, suya batmış elektrikli alet ve kablolar varsa o odaya girilmemeli, elektriksel bir ses varsa uzaklaşmalı. Ayrıca sel suları hastalık da taşır” uyarısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here