Elektrikli Otomobil Kavgası

0
76
Elektrikli Otomobil Kavgası via Wikimedia Commons
Elektrikli Otomobil Kavgası via Wikimedia Commons

 Otomotiv dünyası büyük bir değişimin eşiğinde. Dizel ve benzin gibi içten yanmalı motorlar yaşaşmını yitirmek üzere bulunur.

Norveç ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkeleri, 2025 yılına kadar dizel motor satışını yasaklayacağını açıkladı. Yakın tarihte benzer ifadeler de geliyor. Fransa 2040, Hindistan, 2030’dan itibaren içten yanmalı motorları yasaklayacaklarını açıkladı. Almanya’daki bazı devletler benzer kararlar aldı. Elbette, yıllardır elektrikli otomobil üreten markalar var, ancak tüm pazarın elektrikli otomobile dönmesi başka bir boyut aldı. Şimdiye kadar Nissan, Renault, BMW ve Tesla gibi markalar ön planda ancak diğer markalar da hızlı bir şekilde elektrikli otomobillerini hazırlıyor.

Örneğin; 2019’dan itibaren, Volvo, sadece elektrikli araç üreteceğini açıkladı. Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Hakan Samuelsson’un açıklaması “2025’e kadar 1 milyon elektrikli otomobil satmayı planlıyoruz. Söylüyorsak yaparız da”. 2020’ye kadar diğer markaların da benzer açıklamalarda bulunacağını tahmin etmek zor değil. Asıl savaş, birçoğu yüz yıldan fazla süredir otomobil üreten, pazarın yerleşik markalarının yeni markalarla karşı karşıya gelmesiyle yaşanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here