Çin’de Elektrikli Araç Talepleri Azaltılacak

0
78
Çin’de Elektrikli Araç Talepleri Azaltılacak via Wikimedia Commons
Çin’de Elektrikli Araç Talepleri Azaltılacak via Wikimedia Commons

Çin’in yeni devlet politikası, 2018 yılında ülkedeki araçların yüzde 8’ini ve 2020’de yüzde 12’sinin sıfır emisyonlu araç olmasını hedefliyor.

Tesla değil sadece bir grup üretici elektrikli araçlara olan talebi Çin hükümetine gönderdikleri mektupla yavaşlatmak istedi.

2016 verileri, dünyadaki elektrikli otomobil sayısının 2 milyona ulaştığını gösteriyor. Bununla birlikte, Dünya Enerji Ajansı (IEA) tarafından yapılan bir rapora göre, elektrikli taşıtların yollar üzerindeki olumlu etkisi, küresel ısınmaya karşı savaşmak için henüz yeterli değil. IEA raporu, 2015 yılına kadar tüm elektrikli otomobil sayısının 1 milyon olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz yıl görülen bu artış, elektrikli pazarın nın önemli bir sıçrama yaptığını ortaya koyuyor.

Çin’de Elektrikli Araç Talepleri Azaltılacak via Wikimedia Commons
Çin’de Elektrikli Araç Talepleri Azaltılacak via Wikimedia Commons

Elektrikli otomobil sayısı dünya genelinde bir sene içerisinde iki katına çıkmış olsa da bu araçların taşıdığı yolcu oranı toplam binek araç yolcusunun yüzde 0.2’sini kapsıyor.

IEA’ya göre, elektrikli taşıtlar karbon emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunabilmek için daha çok yol alması gerekiyor. 2040’larda dünyada, yüzyılın sonuna kadar 2 santigrat derece sıcaklıkta ısıtmayı muhafaza edecek 600 milyon elektrikli araç olacağı tahmin edilmektedir.

Elektrikli araç dağıtımı halen dünyanın sınırlı sayıda ülkesinde yoğunlaşmaktadır. Elektrikli araç satışlarının% 95’i sadece 10 ülkede, yalnızca Çin, ABD, Japonya, Kanada, Norveç, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsveç’tedir. Çin, 2016 yılında ABD’nin en çok elektrikli araç satışı rekorunu bıraktı. Küresel ölçekte toplam elektrikli taşıt sayısının yaklaşık üçte biri Çin’de.

Talepler Durdurulsun

WirtschaftsWoche dergisinin Almanya’daki bir raporuna göre ve dünya otomobil medyası tarafından da paylaşılan bir habere göre, sadece Tesla değil, başka firmalarda Çin hükemetine gönderdikleri mektupla elektrikli araç taleplerinin durdurulmasını istedi. Chrysler, Fiat, Ford ve GM’i temsil eden Amerikan Otomotiv Politika Konseyi (AAPC), Avrupa’nın önemli üreticilerini temsil eden Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği, (ACEA), Japon Otomobil Üreticileri Birliği (JAMA), Kore Otomobil Üreticileri Birliği (KAMA) Çin’in Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na bir mektup yazarak sıfır emisyonlu araç talebinin durdurulmasını teklif ettiler.

Mektupta, 1 ila 3 yıl boyunca yükümlülüğün uygulanması, uygulamaya uyum sağlayamayan markalara uygulanacak ceza sisteminin yeniden yayınlanması ve elektrikli araç üretimine yönelik genel talebin belirli bir seviyeye indirilmesi söyleniyor. Otomobil üreticilerinin, elektrikli modellerin sanayinin geleceği olduğunun farkındayken, artan nüfus ve hava kirliliği ile mücadele eden Çin için bu talep, alana yaptığı yatırımları artırırken dikkat çekicidir. Önümüzdeki günlerde Çin’in bu taleplerine nasıl tepki vereceğini göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here