Hem Elektrikli Hem’de Sürücüsüz Kamyon: T-Pod

0
55
Hem Elektrikli Hem'de Sürücüsüz Kamyon: T-Pod
Hem Elektrikli Hem'de Sürücüsüz Kamyon: T-Pod

2020’den itibaren, elektrikli otomobilleri daha sık yollarda görmeye başlayacağız, ancak minibüs, kamyonet ve kamyon gibi ticari araçlar biraz daha geri gelebilir. Bu nedenle, elektrik motorlarının gücünün ve pillerin kapasitesinin, uzun mesafelere çok ucuza mal olacak bir seviyeye ulaşmadığı gösterildi.

Ancak bu, bazı şirketlerin gelecek için araçlar tasarlamasını engellemez. İsveç’ten Einride şirketi onlardan biri.

Şirket, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen elektrikli ve tam otomatik bir kamyon projesi olan T-Pod’un prototipini gün ışığına çıkardı. Bir defada 20 ton yük taşıma kapasitesine sahip bir kamyonun en çarpıcı yanı,şoför koltuğu olmaması.

İsteğe bağlı olarak T-Pod uzaktan kumanda ile kontrol  edilecek veya ‘Seviye 5’ otonom özelliği sürücü olmadan yük taşıyacaktır. Araba 7 metre uzunluğunda ve tek şarjla 200 kilometre yol gidebilecek.

Yolculuk sonunda kamyon, özel olarak tasarlanan şarj istasyonuna kendiliğinden ulaşacak ve herhangi bir personelin müdahalesi olmadan dolduracak ve yeniden yük alacağı noktaya gidecektir. T-Pod otonom kamyonlarındaki ilk denemeleri İsveç Gothenburg ve Helsingborg şehirleri arasında yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here