Tesla ABD’nin Piyasa Değeri En Yüksek Otomotiv Şirketi Ünvanını Kaybetti!

0
71
Tesla ABD'nin Piyasa Değeri En Yüksek Otomotiv Şirketi Ünvanını Kaybetti!
Tesla ABD'nin Piyasa Değeri En Yüksek Otomotiv Şirketi Ünvanını Kaybetti! - Fotoğraf By FaceMePLS from The Hague, The Netherlands (Tesla Roadster) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

California merkezli elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, piyasadaki en yüksek otomotiv şirketi olma unvanını kaybetti.

Tesla’nın piyasa değeri, bugün New York Borsasında hisse başına 309.61 $ seviyesinden gerileyerek 47.17 milyar dolara düştü.

Böylece, 10 Nisan’da General Motors’u geçerek kazandığı ABD’deki en büyük otomotiv şirketi olma ünvanını kaybetti.

General Motors’un piyasa değeri 52.22 milyar dolara yükselirken, şirket’in hisse fiyatı bugün New York Borsasında 35.16 dolarla en yüksek seviyedeydi. Böylece, General Motors yine Amerika’nın otomotiv alanında piyasa lideri oldu.

DÜNYA SIRALAMASINDA DA GERİLEDİ

Buna ek olarak, Tesla’nın hisselerindeki keskin düşüş, şirketin dünyanın en değerli dördüncü otomotiv şirketi olma ünvanını kaybetmesine neden oldu.

Tesla, 9 Haziran’da Alman otomotiv devi BMW’yi geride bırakmıştı. Tesla bugünkü hisselerindeki düşüşün ardından dünyanın en değerli otomotiv firmaları arasında da 6.sıraya düştü.

BMW’nin bugünün pazar değeri yaklaşık 53 milyar dolar, şirket bu değerle 4. sırada yer alıyor. General Motors ise 5.sıraya yerleşti.

Dünyanın önde gelen otomotiv firmaları arasında Toyota birinci iken Toyota ikinci, Daimer AG ise üçüncü sırada yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here