DMA’dan Borla Çalışan Elektrikli Otomobil

0
243
DMA’dan Borla Çalışan Elektrikli Otomobil
Elektrik ve Borla Çalışan İlk Hybrid Araç via webtekno

Dünyanın ilk elektrik ve borla çalışan hybrid aracı Türkiye’den geldi. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, DMA ve TÜBİTAK MAM Türkiye’deki imkanlardan faydalanarak ilk bor ve elektrikle çalışan hybrid aracı geliştirdiler.

TÜBİTAK MAM ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, DMA’nın üstlendiği proje ile bağlantılı olarak, elektrik ve sodyum borohidrit ile çalışan Boren adlı bir otomobil geliştirdi. TÜBİTAK MAM ve Bor Enstitüsü, sodyum borohidritten hidrojen sağlayacak olan pili geliştirirken, bu iki teknolojinin entegrasyonu DMA sağlıyor.

Motor, şanzıman, egzoz sistemi için altyapı gereken kablo DMA tarafından yapılan araç değildir. Kasasına bataryaların yerleştirilmesi için özel bir alan tahsis edilen aracın toplam proje maliyeti bir milyon doları aşıyor.

DMA tarafından yakında piyasaya çıkarılması planlanan hidrojen ve elektrikle çalışan araç yılın teknolojisi kabul ediliyor. DMA tarafından geliştirilen elektrik motoru, saatte 53 kilometre kW ile 450 kilometreye kadar yolculuk edebilir. Ama şu da var ki: Tesla tarafından geliştirilen elektrik motoru 426 km, 75 kW ile yolculuk ediyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here