Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektrikle mi Çalışıyor?

0
144
Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektriklemi Çalışıyor - Fotoğraf via Pixabay
Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektriklemi Çalışıyor - Fotoğraf via Pixabay

Geleceğimizin teknolojisi hybrid araçlar kullanılmaya başlandı, büyük ilgi ile karşılandı. Ama  gerçekten de  hybrid otomobiller  doğrudan elektrik enerjisi ile mi çalışıyor?

Hybrid nedir?

Çoklu enerji kaynaklarını kullanarak oluşturulan enerji sistemlerine hybrid enerji sistemleri adı verilir.

Günümüzde; Özellikle küresel ısınmayla ilgili çevre sorunları, enerji kullanım sektörlerinin hareketine yol açmıştır. Çevreci olarak adlandırılan ve bu çerçevede çevreye daha az zararlı elektronik cihazlar üretilmekte ve insanlar için kullanılmaya başlandı.

Otomotiv sanayii’si de bu sektörlerin arasında. Bu bağlamda, araştırma kendisini gösterdi ve 1997’de alternatif enerji kullanma fikri ortaya atıldı. Bu fikir neticesinde bu tarihten itibaren elektrikli motor üretilmeye başlandı. Bu motor üretimi seri bir şekilde gerçekleştirildi. Yönünde üretilen bir elektrik motorunun fonksiyonu, alternatif bir enerji üreten araç olarak düşünüldüğünde, anti-statik aracın yakıt tüketimini düşüren bir sistem hatası vardır.

Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektriklemi Çalışıyor - Fotoğraf via Pixabay
Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektriklemi Çalışıyor – Fotoğraf via Pixabay

Benzinli motorun motor devri düştüğünde devriye gezen elektrik motor sistemi trafik yoğun ve tıkanık olan trafikte özellikle belirgindir. Elektrik motoru, bu trafiğin aşırı yakıt ve egzoz gazı atmaktan sorumludur. 1997’de üretimine başlayan elektrik motoru, daha sonraki dönemlerde bazı değişiklikler geçirdi. Bu değişiklikler daha da güçlendirici çabalarla kendini gösterdi. Yeni motorun elektrik motoru güçlendirildi.

Elektrik motorunun önceki zamankinden daha yüksek hızlarda devreye girmesi, güçlendirme çabalarından biridir. Bu değişikliklerle aracın yakıt ekonomisinde yüzde 30’luk bir oran yakalandı. Teknoloji, birlikte hybridlerde çalışmaya devam etti. Hybrid motorlar; çevre dostu, yakıt tasarruflu ve yüksek performans göstermektedir.

Bu tür işlevi olan hybrid motorlar gelecek için daha da önemlidir. Sonuç olarak, 1.6 litrelik hybridin performansı, 1.7 litrelik benzinli motorunki ile neredeyse eşdeğerdi. Bu deneme, hybrid motorların gücünü ortaya koyan bir araştırma özelliğidir. Hem benzinli hem de elektrikli motorlar, sektörde hybrid araçları olarak bilinen araçlarda birlikte kullanılır.

Özellikleri ve işlevleri ışığında, hybrid araçların gelecekte hayatımızda daha fazla yer kaplaması bekleniyor. Hybrid otomobillerin çok daha fazla avantaj sunduğu durumlarda, büyük şehirler önce gelir. Ekonomik ve çevre dostu olan hybrid sürücüler, büyük şehirleri sürekli durdurup büyütürken yoğun trafikte kendilerini daha cazip hale getiriyor.

Bunun nedeni, hybrid otomobillerin benzinli motoru kapatması ve elektrik motorunu durduklarında açmasıdır. Aktive edildiğinde, çalışmakta olan elektrik motoru benzinli motoru çalıştırır ve araç hareket eder. Hybrid araçlar ortamı kirletmez çünkü egzozdan gelen gaz emisyonu durduğunda durur ve yakıt tasarrufu sağlanır.

Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektriklemi Çalışıyor - Fotoğraf via Pixabay
Hybrid Otomobiller Benzin ve Elektriklemi Çalışıyor – Fotoğraf via Pixabay

Bugün kullanılan hybrid motorların neredeyse tamamı içten yanmalı bir benzinli motorun yanısıra bir batarya, bir elektrik motoru ve bir jeneratör ile üretilmiştir. Bu teknoloji, benzinli motorlara göre% 40-50 daha verimli. Hybrid motor teknolojisi daha akıllı bir sistem olduğundan, motor beş farklı çalışma modunu tanımlar. Başka bir deyişle, araç gerekli güç ve elektrik seviyesine göre en uygun çalışma modunu belirler.

Örneğin, yanında bir otomobiliniz var ve arabanın elektrikli bir motorla kalkamadığını biliyorsunuz. Bu durumda benzinli motor devreye girer ve hız kazanırsınız. İstenilen ivmeyi aldıktan sonra, elektrik motoru tekrar açılır. Veya otomobil, elektrik motoru, jeneratör, akü ve çalışmakta olan benzinli motorun ilave güç sağlaması için arabada iyi bir sürüş deneyimi yaşamak ve sınırları zorlamak istiyorsun. Ve tüm bunlar için bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Her şey araba planlıyor ve işliyor.

Toyota Yaris Hybrid’in Performansı Nasıl?

Toyota Yaris hybrid tam bir şehir otomobilidir. Düşük hızlarda ve düz yol koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yüksek hızda rahat hissetmiyorsun. Toyota Yaris hybridin yakıt tüketimi çok düşük. Şehrin klasik kullanımımda 100 km’de 5 litrelik bir yakıt tüketimine ulaştım. Bununla birlikte, aracın sınırlarını ve kendi sınırlarımı test etmek için yaptığım kısa bir testte arabayı 100 km’lik bir sürede 3.5 litreye kadar itebildim. Bu otomobilin performansını anlamak için aslında melez bir otomobil için ne ifade ettiğini açıklamak yararlı olacaktır.

Hybrid otomobil Nedir?

Hybrid denince genelde insanlar elektrikli otomobil sanıyor. Direkt olarak otomobilde priz girişi arıyor. Hybrid İngilizce’de melez anlamına geliyor. Yani hybrid bir otomobil aslında hem elektrikli hem de benzinli 2 motora sahip. Burada asıl ana işlevi gören motor benzinli olanı. Elektrikli motor ise hybrid otomobilde daha çok jeneratör görevi görüyor. Bu jeneratör, otomobil çalıştığında, rölantide ve düşük hızlarda gidildiğinde devreye giriyor. Peki bu jeneratör nasıl şarj oluyor?

Otomobil fren yaptığında, dur kalklarda normalde benzinli motor tarafından üretilip boşa giden enerjinin bir kısmı elektrikli motor tarafından depolanıyor ve lazım olduğunda kullanılıyor. Bu gerekli zamanların en önemlisi aracın çalışma anı. İşte bu yüzden otomobil çalışmaya başladığında hiçbir ses duymuyorsunuz. Aracın dur-kalklarında da genelde bu enerjiden yiyor. Yüksek performanslı sürüşte ise benzinli motora ekstra güç için de yine elektrik motor devreye giriyor.

Öte yandan, yukarıda belirttiğim gibi, bu elektrikli motor, küçük bir jeneratör, işi yapan bir benzinli motora benziyor. Elektrikli motor sadece daha verimli hale getirir. Aksi takdirde, sadece elektrik motoru pili tam olarak şarj edildiğinde sizi 20 ila 30 km’den daha uzun süre alacak kadar büyüktür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here