Elektrikli Arabalar Kazalara Karşı Ne Kadar Dayanıklı?

0
77
Elektrikli Arabalar Kazalara Karşı Ne Kadar Dayanıklı? - via Wikimedia Commons
Elektrikli Arabalar Kazalara Karşı Ne Kadar Dayanıklı? - via Wikimedia Commons

Elektrikli arabalar kaza geçirdi mi? ABD’deki elektrikli araçların hiçbirisinin “Top Safety Pick-Plus”, alamaması kafalarda soru işareti yaratıyor.

Elektrikli arabalar kaza geçirdi mi? Her ne kadar bu soru kesin bir cevap değilse de, bu tür otomobillerin şimdiye kadar yapılan testlerde belirli bir seviyede güvenlik sağladığı belirlendi. Bununla birlikte, şimdiye kadar ABD’de test edilmiş olan tamamen elektrikli modellerin hiçbiri, Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü tarafından test edilen en üst düzey olan Top Safety Pick Plus’a yükseltilmemiştir.

Teste giren 2017 modellerin 38’i “Top Safety Pick-Plus” olarak derecelendirildi ve hiçbiri tamamen elektrikli otomobil değildi. Bu 38 modelin ikisi Toyota Prius Prime ve Chevrolet Volt’un hibrit modelleridir.

Tamamıyla elektrikli Tesla Model S ve BMW i3 bu teste girmek için son iki modeldi ve bu modeller toplam 5 testten 4’ü geçebiliyordu. En Fazla Güvenlik Pick-Plus için, 5 testin tümünü geçmelisiniz.

Tesla Model S, otomobilin ön kenarının bir düğüm veya direğin çarpma etkisini ölçtüğü testin uzmanlığını not almaz. Bu testte Tesla Model S’nin emniyet kemerinin deneme adamının kafasının direksiyona çarpmasını önleyemediği belirtildi. Tesla, bu sonuçta gerekli gelişmeleri yapacağını açıkladı. Tesla Model S, P100D’nin yüksek performanslı modelinde yeterli tavan direnci olmadığını belirtti. Aracın alt kısmındaki ağır bataryanın, devrildiğinde bardağı ezdiği bulundu.

Diğer tam elektrikli model olan BMW i3, boyun gerinim testini geçemedi. Bu testte, aracın arkasındaki otomobil sürücüsünün zarar görüp görmeyeceği belirlenir. BMW i3, mevcut tasarımı ile Insurance Institute for Highway Safety’ninbu güvenlik testini geçemiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here