Elektrikli Arabalar Hızlanıyor

0
106
Elektrikli Arabalar Hızlanıyor - via Fotoğraf Pixabay
Elektrikli Arabalar Hızlanıyor - via Fotoğraf Pixabay

Son dönemlere damgasını vuran elektrikli otomobillerin gelişimi hızla devam ediyor. Kuzey Carolinadaki bir üniversite, elektrikli arabaları daha da hızlı hale getirmenin bir yolunu buldu.

Bataryalar, modern dünyada kullandığımız neredeyse tüm cihazları temel alan en önemli yapı taşlarından biridir. Bununla birlikte, bu konuda çok uzun bir süre gelişme olmamıştır. Elektrikli otomobillerin tanıtımından sonra bu madde daha da heyecan verici hale geldi ve keyifli gelişmelerden haberdar olmaya başladık.

En büyük şirketlerin ilgilendiği ilk sayı, bataryaların daha uzun süre dayanmasıdır. Büyük Teknoloji şirketleri bunun üzerinde çalışıyorlar, Kuzey Carolina Üniversitesi bu konuyu farklı bir bakış açısıyla ele alıyor ve bataryaların enerjiyi nasıl daha hızlı aktardığı üzerine araştırmalara başladı.

Elektrikli Arabalar Hızlanıyor - via Fotoğraf Wikimedia Commons
Elektrikli Arabalar Hızlanıyor – via Fotoğraf Wikimedia Commons

Teorik olarak araştırmacılar geliştirdikleri materyalle çok hızlı bir şekilde enerji transfer etmeyi başarmışlardır. Neredeyse atom boyutunda bir su tabakası içeren bu malzeme ile, teorik olarak dünyadaki en hızlı aktarım hızına ulaşılabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi çok fazla enerji var. Buna ek olarak, enerjinin transferini sağlayan iyonlar çok hızlı hareket edebilir. Buna ek olarak, ince su tabakası, enerjiyi daha verimli kullanmaya ve ısı kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Elektrikli otomobiller çok daha hızlı olacak

Bu bataryaların gelişimi ile elektrikli otomobillerin performansında büyük fark yaratabilir. Örneğin, bu bataryaların geliştirilmesiyle normal bir elektrikli araba dünyanın en hızlı otomobillerinden biri kadar hızlı olabilir.

Herhangi bir teknolojide olduğu gibi, araştırmacılar tarafından geliştirilen batarya halen mükemmel değil. Örneğin, benzer özelliklere sahip bir batarya, yeni geliştirilen bir bataryadan çok daha fazla enerji depolayabilir. Bu nedenle, bu sorunların düzeltilmesi gerekiyor.

Ancak, elektrikli otomobillerin kullanım süresinin uzamasının yavaş başladığı düşünülürse, araçların daha hızlı bataryalarla daha verimli çalışabileceği bir dünya uzakta görünmüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here