Elektrikli BMW i3 İle Ralli Yapılabilir mi?

0
150
Elektrikli BMW i3 İle Ralli Yapılabilir mi?
Elektrikli BMW i3 İle Ralli Yapılabilir mi? - Fotoğraf via Youtube

Elektrikli otomobiller hızla popüler hale gelirken, motor sporları şubelerine girmeye başlıyor.

Önümüzdeki yıllarda Formula 1’in elektrikli versiyonuna ilişkin daha fazla örnek göreceğiz. Belki bu motor spor dallarından biri miting olabilir.

Efsane ralli pilotu Rauno Aaltonen, BMW i3’ü ralli parkurunda test etti. Ralli otomobilleri için güç ve kontrol çok önemlidir. Motor Sport kurucusu Aaltonen, hepsini i3’te buldu. Elektrikli otomobil motorları, içten yanmalı motorlarda olduğu gibi çalışmaz ve yüksek Tork vermek için bisiklet sürülmesine gerek yoktur. Dolayısıyla gaza daha fazla basarsanız ve arabadan maksimum tork elde edebilirsiniz.

Rauno Aaltonen elektrikli i3’ü denediğinde “bu özellik çok güzel” demişti. Özellikle bu araba ile kaymanın ve virajları dönmenin çok eğlenceli olduğunu ifade ediyor. Otomobilinizin sanki 1,000 bg gibi tepki verdiğini söylüyor. Aaltonen, bir uzmanın bir miting için kendi elektrik araçlarını kullanma dinamiklerini kullanmasının zaman aldığını iddia ediyor, ancak bir kere ona alıştığında çok başarılı.

Red Bull Global RallyCross organizasyonu, 2018’den itibaren sadece elektrikli otomobiller için özel bir turnuva düzenleneceğini duyurdu. Buna ek olarak, İspanyol şirketi Acciona, son iki yıldır dünyaca ünlü Dakar Rallisi’ne özel elektrikli araçlar ile katılan tek şirket olmuştur.

Elektrikli BMW i3 Ralli Videosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here