Volkswagen’in Yeni Teknolojisi Elektrikli Araçlar Arasında İletişim Sağlayacak

0
68
Volkswagen'in Yeni Teknolojisi Elektrikli Araçlar Arasında İletişim Sağlayacak
Volkswagen'in Yeni Teknolojisi Elektrikli Araçlar Arasında İletişim Sağlayacak

Volkswagen, kablosuz iletişim teknolojisinin araçların birbirleriyle iletişim kurmasına izin verecek yol koşulları hakkında bilgi paylaşmasını sağlayacak.

Volkswagen Carplay Fair – via jennings volkswagen

Volkswagen’in planları düşündüğü gibi ilerler ise, araçlar 2019 yılına kadar birbirleri ile iletişim halinde olacaklar. Alman otomobil üreticisi Volkswagen, ertesi gün NVIDIA işbirliğiyle geliştirilen özerk araç yapay zekası projesinin WLAN (kamuya açık kablosuz ağ) teknolojisi tarafından duyurulduktan sonra açıklanacağını açıkladı. İki yıl içinde araçlara standart olarak yerleştirilebilir olması bekleniyor.

Mevcut teknoloji, araçların ve ulaşım altyapısının trafik koşulları ve yol koşulları gibi konuları birkaç milisaniye gibi kısa bir sürede 500 metre genişliğinde paylaşmasına olanak tanıyor. Böylece, sürücüler, kaygan yollar veya ani duran bir araç gibi ilgili riskleri zaten bildirebilirler.

Volkswagen Carplay – via jennings volkswagen

Sistem ilk etapta uyarılar ve yerel bilgilerle sınırlı olacaktır. Ancak teknoloji geliştikçe, gerçek trafik ışığı görüntüleme ve acil durum hizmetleri araçları ile ilgili daha kapsamlı özellikleri sisteme entegre etmek mümkün olacak. Böylece, bir ambulansın nereden geldiğini ve nereye gittiğini, telaşa kapılmadan nasıl doğru şeritten gidebileceğinizi göreceksiniz.

Kullanılacak teknoloji, özellikle, yol güvenliğine tahsis edilen frekans bandını kullanıyor. Bu sistem yerelleştirildiğinden veri saklama alanı diye bir şey yoktur. Bu, veri aktarımı veya kapsamı hakkında endişe nedeniyle olası maliyetler için yer bırakmaz. Elbette aynı zamanda, hacklenme endişesini de ortadan kaldırıyor.

Volkswagen Carplay – via jennings volkswagen

Bu teknoloji türü otomotiv endüstrisi standardıyla uyumlu olduğundan, özel VW modellerine gerek yoktur. Diğer bir deyişle, WLAN özelliğinin etkinleştirildiği araçlar, yapım modlarından bağımsız olarak birbirleriyle iletişim kurabilir.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, ülkedeki araçların er ya da geç birbirleriyle iletişim kurmak isteyen bir eğilimi olduğunu açıkça belirtti. Ayrıca benzer duyuruların diğer şirketlerden gelmesi de muhtemel.

Ancak bu teknoloji ülkemize yansıtıldığında, nasıl çalıştığını bilmiyoruz çünkü büyük şehirlerde ambulanslara yön vermek gibi lükse sahip değiliz. Çok gelişmiş bir teknoloji değil, hiç yoktan iyidir. Yakında bu tür bir sisteme geçme imkânımız olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here